- Eksperten:
- W-betteren
- Dato:
- fredag 07 oktober 2016 - 20:45
- Kamp:
- Luxembourg - Sverige
- Liga:
- VM kvalifikation
- Udfald:
- Sverige til at vinde første halvleg
- Resultat:
- Tabt
- Units:
- 1
- Odds:
- 1,79
- Bookmaker:
- http://bit.ly/2cAnHO1
Jeg siger ikke at Sverige er et gudsbenådet fodbold mandskab. Men de er dog et hold der bør slå lilleputholdet fra Luxembourg. Sveriges resultater i den seneste tid har langt fra været imponerende, med bare 1-3-2 for de sidste 6 kampe. I disse 6 kampe har holdet heller ikke scoret mange mål, bare 5 mål er det blevet til i de 6 kampe – og det har uden tvivl trukket ”over linierne” op i dette opgør imod Luxembourg. Kigger vi lidt i detaljer, så er det dog langtfra lette modstandere som svenskerne har haft.
Deres seneste kampe har således været imod Holland (1-1), Belgien(0-1), Italien(0-1), Irland(1-1), Wales(3-0) og Slovenien (0-0).
I aften møder de så Luxembourg, som ligger helt nede som nummer 145 på FIFAs rangliste. Her ligger de side om side med hold som Tajkistan, Lesotho og Hong Kong – og det er simpelthen et hold som svenskerne SKAL slå.
Luxembourg er nemlig et hold som taber stort set alle deres kampe, og faktisk har de tabt 4 ud af 4 kampe i 2016 og 7 ud af 10 kampe i 2015.
De har tabt de seneste 6 kampe i streg, og har intet som helt håb om at kvalificere sig til noget som helst. Interessant for dette spil, er også at de lukker utroligt mange mål ind.
Faktisk har modstanderne scoret 2 mål eller mere i 11 ud af de seneste 14 kampe imod Luxembourg… Og det har indkasseret minimum 2 mål i alle de seneste 6 kampe!
Samtidig har Luxembourg været bagud ved pausen i deres seneste 3 kampe, og det tror jeg også de er i aften.
Sverige -1 til odds 1,95 for 2 units.
Sverige til at vinde første halvleg til odds 1,79 for 1 unit.
Tippet fredag 07 oktober 2016 - 09:35
Opdateret fredag 07 oktober 2016 - 22:49