Tipster: Thomsen
Date: Onsdag d. 28/10-2020, 21:00
Sport: Fodbold
Event: Ferencvaros - Dynamo Kiev
League: Champions League, UEFA
Bet: Gerson Rodrigues - får et kort
Units: 4
Odds: 5.00
Chance assessment: 25%
Correct odds: 4.00
Betvalue: 125%
Bookmaker: www.betfair.dk
Result: TABT

Odds på det øvrige marked
Danske Spil: 3,85
Nordicbet (byg-selv): 3,25
Cashpoint: 3,30
ComeOn: 3,50

Vi får her et ret markant overodds på kort til Dynamo Kievs offensivspiller Gerson Rodrigues, når ukrainerne onsdag aften gæster de ungarske mestre fra Ferencvaros. En kamp mellem et par klubber, der ikke er kendt for deres smukke fodboldspil og med en påsat dommer, der sagtens kan finde ud af at dele kort ud. 

Begge klubber kom afsted fra første runde som forventet; med nederlag. De øvrige to klubber i gruppen er Barcelona og Juventus, og de er selvsagt storfavoritter til at gå videre. Dette efterlader Kiev og Ferencvaros til at kæmpe om resterne, og den 3.-plads, der giver adgang til Europa League efter gruppespillet. Det gør selvsagt de to indbyrdes opgør ganske vigtige, og det kan muligvis komme til at vise sig i tacklinger og dueller denne onsdag. 

Jeg vælger Gerson Rodrigues pga. det flotte odds. Han er offensivspiller, og af samme årsag ikke den mest oplagte, når det kommer til at pådrage sig kort. Han er dog alligevel interessant, da han har tendens til at komme i problemer og får forholdsvis mange kort trods positionen. Dette gælder på både klubhold, men også for landsholdet, hvor han repræsenterer Luxembourg. 

I den ukrainske liga har Rodrigues fået ét kort på 185 minutter i denne sæson, mens han i fire Champions League optrædender (239 min.) har trukket to gule kort. Når vi sammenholder dette med landsholdet og de afsluttende kampe i hans tidligere tyrkiske klub, Ankaragücü, som han netop er kommet til fra, så har den farverige angriber faktisk blevet tildelt intet mindre end 9 gule + 1 rødt kort i hans seneste 18 kampe for klub- og landshold. Det er ganske meget og i en kamp, hvor der er meget vigtige point på spil, kan han igen komme i centrum på dette parameter.

Kampens dommer er den 33-årige slovak Ivan Kruzliak, der ikke er nærig med kortene. Han har i denne sæson dømt to kampe i europæisk regi, og de har kastet 14 gule + 2 røde kort af sig. Herudover ligger han med et snit på mere end 6 kort pr. kamp i den hjemlige turnering og har generelt et CV, der taler for mange kort.


Bemærk, at Gerson Rodrigues først blev indskiftet efter 60 min. i den første kamp imod Juventus. Der er ingen garantier for, at han starter i onsdagens kamp, men langt de fleste af de store, og troværdige, sites, der laver previews, har ham som starter. 

Det er dog værd at holde øje med, da denne bookmaker ikke refunderer indskuddet på dit spil, såfremt han starter ude og bliver indskiftet i eksempelvis det 85. minut. 

Tippet 28/10-2020, 15:45
Opdateret 28/10-2020, 23:24