Tipster: Thomsen
Date: Lørdag d. 09/10-2021, 18:00
Sport: Fodbold
Event: Azerbaijan - Irland
League: VM kvalifikation, UEFA
Bet: Scorer i kampen: Emin Mahmudov
Units: 3
Odds: 9.00
Chance assessment: 14%
Correct odds: 7.14
Betvalue: 126%
Bookmaker: www.betfair.dk
Result: TABT

Betfair Sportsbook: 9,00
Bet365: 8,00
Bet25: 8,00
ComeOn/Onsidebetting: 7,50
PokerstarsSports: 7,50
Bwin: 7,50
Nordicbet: 7,00
Danske Spil: 6,90
Kambi: 6,00

Lørdagens langskud bliver et spil på, at Azerbaijans midtbanespiller Emin Mahmudov kommer på tavlen i bundkampen i Gruppe A. Begge hold har udspillet deres chance for at komme til VM, og kan derfor spille helt frit. 

Azerbaijan har scoret tre mål i gruppen hidtil, og hvert eneste af disse mål er sat ind af midtbanespilleren Mahmudov, der både har scoret i åbent spil, på straffespark og på frispark. Han spiller til dagligt hos de forsvarende mestre Neftchi Baku i den hjemlige liga, hvor han er en profil. Her scorer han også forholdsvis mange mål trods sin position på den centrale midtbane. 

Da de to nationer senest mødtes, for en lille måneds tid siden, endte kampen 1-1. Her scorede Mahmudov et ganske fint langskudsmål, og Azerbaijan var kun tre minutter fra at tage de tre point i Dublin, men måtte til allersidst nøjes med det ene. 

Minusset for dette spil er, at bookmakerne ikke forventer nogen målfest, og det er da så absolut heller ikke de offensive kvaliteter, der pryder nogen af holdene. Til gengæld har defensiven været sløj i begge lejre hidtil, og uden det helt store på spil, og med hjemmebanen, så skal Azerbaijan have muligheder her.

Irland kommer til kampen uden de karantæneramte Alan Browne (midtbane) og Jayson Molumby (midtbane). Hos hjemmeholdet er der ikke nævneværdige fravær. 

Til prisen synes jeg, at dette er et rigtigt fint spil. Er man ekstra risikovillig, eller synes lidt lir kunne være på sin plads, så har Danske Spil odds 28,00 på at Mahmudov scorer udenfor feltet og odds 45,00 på at han scorer direkte på frispark. To af tre mål hidtil har været fra positioner udenfor feltet, heraf det ene på frispark. 

Tippet 09/10-2021, 08:59
Opdateret 10/10-2021, 00:18