Tipster: Kuerten77
Date: Mandag d. 11/04-2022, 14:00
Sport: Tennis
Event: Borna Coric - Jannik Sinner
League: ATP Monte Carlo
Bet: Borna Coric
Units: 4
Odds: 3.40
Chance assessment: 32%
Correct odds: 3.13
Betvalue: 109%
Bookmaker: 365
Result: TABT

Bet365 stikker pænt ud her, hvor de ligger op til 30 øre over nogle udbydere i markedet. 

Borna Coric er langsomt på vej tilbage efter et rent skadeshelvede. Kroaten har været blandt de bedste i verden tidligere, men er gang på gang sat ud med skader. Nu har han fået nogle kampe, og det har været helt perfekt for ham. Han finder stille og roligt sit spil og får mere og mere selvtillid.

Jeg har en svag mistanke omkring Jannik Sinner. Han har brudt med sin barndomstræner og det har været et stærkt fundament, han har fjernet fra sin base. Det bekymrer mig en smule på hans vegne. Og selvom han har spillet nogle ok turneringer på det seneste, så har han været heldig gentagne gange tidligt i turneringer, hvor han burde være røget ud, men har reddet matchbolde. 

Det ligger ikke helt naturligt for Sinner med grus, der bedst kan lide det "rene" spil, hvor han kan være klinisk i sin eksekvering. Det bliver mere grimt på det røde grus, og det kræver noget tilvænning. Bortset fra nogle gode kampe mod Nadal ved French Open har han generelt underpræsteret en smule på det røde underlag. 

Den lille undervurdering af Coric i markedet og nogle potentielle svagheder hos Sinner får mig ud på dette spil.

Tippet 11/04-2022, 09:45
Opdateret 12/04-2022, 08:34