Tipster: Thomsen
Date: Torsdag d. 09/05-2024, 17:00
Sport: Fodbold
Event: Silkeborg IF - AGF
League: Oddset Pokalen, DBU
Bet: Vinder trofæet: Silkeborg IF
Units: 4
Odds: 2.20
Chance assessment: 50%
Correct odds: 2.00
Betvalue: 110%
Bookmaker: https://bettinglounge.dk/link/expekt-b/
Result: VUNDET

Oddset kan findes hos både Expekt/Unibet/LeoVegas (kig under Vinderspil) og Nordicbet.
Det øvrige bookmaker-marked ligger i lejet 1,88-2,00 i skrivende stund.

AGF holdes som favoritter, når de torsdag tørner sammen med Silkeborg, men jeg har virkelig svært ved at se fidusen i, at århusianerne skal 1,60-1,65 for at vinde Pokalfinalen. En finale mellem to hold, der niveaumæssigt ikke er langt fra hinanden, bør være noget tættere, og også meget tæt på 50/50 i et H2H, hvor også forlænget spilletid og straffesparkskonkurrence tæller med. 

De fleste bookmakers ligger også i lejet under odds 2,00 for endelig sejr til SIF, men Kambi-bookmakerne samt Nordicbet er noget mere rundhåndede. Den forskel bør testes. 

Formen er ikke god i nogen af lejrene, men jeg synes alligevel, der har været mest postivt at spore i Silkeborg-lejren, hvor spillet oftere end ikke, har været ganske nydeligt, selvom sejrene er udeblevet. En enkelt er det dog blevet til for nylig, da de komplet udspillede FC Midtjylland hjemme på JYSK Park. Herudover har der været rigtigt fine præstationer, bl.a. imod Brøndby og Nordsjælland, hvor man ikke vandt, men hvor udtrykket var rigtigt fint og man sagtens kunne have fået mere med.

I AGF er man helt uden sejr i seks kampe i træk, og to gange indenfor denne periode, er man bl.a. blevet udspillet fuldstændigt imod FC Nordsjælland (7-2 og 3-1). Det har været lidt vildt at se et hold, som tidligere har været kendt for at være rigtigt svære at bryde op, lukke 18 mål ind i de seneste seks kampe. 

Senest havde AGF en del spillere ude med skader. Tobias Mølgaard, Felix Beijmo, Jonas Jensen-Abbew, Mikkel Duelund, Michael Akoto og Kevin Yakob sad alle over, og det er alligevel nogle rimeligt markante navne, hvis de igen må undværes allesammen. 

Silkeborg var uden Alexander Busch og Fredrik Carlsen i seneste kamp imod FC København. I den kamp pådrog Alexander Lind sig en skade, men han har klarmeldt sig til Pokalfinalen. 

Minusset for spillet er primært, at AGF har to dages yderligere restitution, da de - pga. vanvittig planlægning - spillede fredag, mens Silkeborg måtte i aktion søndag. Kent Nielsen valgte tilmed at stille stærkt op i weekendens kamp, og ikke spare alverden, så hvis kampen skulle gå i 120 minutter og straffe, kan det være en ulempe for de rødklædte. 

Tippet 08/05-2024, 12:00
Opdateret 09/05-2024, 19:37