Tipster: CDbjerg
Date: Onsdag d. 31/12-2025, 18:00
Sport: Underholdning
Event: Kongens - Nytårstale
League: Kongens Tale
Bet: Kongen siger: "Mellemøsten"
Units: 4
Odds: 1.75
Chance assessment: 62%
Correct odds: 1.61
Betvalue: 109%
Bookmaker: https://shorturl.at/HuWiY
Result: TABT

Kong Frederik kan med god grund nævne ordet “Mellemøsten” i sin nytårstale, fordi talen traditionelt forholder sig til verdens begivenheder, der også påvirker Danmark og danskerne. Når en langvarig og alvorlig konflikt fylder i internationale medier og præger den globale sikkerhedssituation, er det naturligt, at statsoverhovedet anerkender den uden at gå ind i politiske vurderinger. Kongens rolle er samlende og overordnet, ikke partisk eller handlende.

Ved at bruge betegnelsen “Mellemøsten” kan Kongen omtale konflikten på en neutral og værdig måde. Han undgår bevidst at nævne konkrete lande, områder eller aktører som Israel, Palæstina eller Gaza, fordi det kunne opfattes som stillingtagen. I stedet kan han formulere sig i mere generelle vendinger, for eksempel ved at sige “konflikten i Mellemøsten”, og dermed udtrykke medfølelse med civile ofre og håb om fred.

At ordet er blevet nævnt i de seneste to nytårstaler, mens krigen har stået på, understreger kontinuitet og ansvar. Nytårstalen fungerer som et spejl af tiden, vi lever i, og Kongens ord kan give plads til eftertanke, alvor og fællesskab. På den måde anerkender han verdens uro, uden at overskride monarkens politisk neutrale rolle. Det er svært ikke at komme uden om denne krig.

Der satses 4 units.

Held og lykke til dem der føler.

CDbjerg..

Tippet 30/12-2025, 14:17
Opdateret 01/01-2026, 01:57