Spilforslag: Brasilien - Norge
| Tipster: | Thomsen |
|---|---|
| Date: | Søndag d. 05/07-2026, 22:00 |
| Sport: | Fodbold |
| Event: | Brasilien - Norge |
| League: | VM2026, FIFA |
| Bet: | Scorer i kampen: Erling Haaland |
| Units: | 4 |
| Odds: | 2.60 |
| Chance assessment: | 43% |
| Correct odds: | 2.33 |
| Betvalue: | 112% |
| Bookmaker: | https://bettinglounge.dk/link/stake/ |
| Result: | VUNDET |
Stake: 2,60
Nordicbet: 2,55
Unibet: 2,45
Expekt: 2,40
Danske Spil: 2,37
Betoro: 2,30
Cashpoint: 2,25
Bet365: 2,20
Betfair: 2,20
Betano: 2,20
53 landskampe. 60 mål.
Det er status for Erling Braut Haaland efter Norge tirsdag ekspederede Elfenbenskysten ud af VM på sejrsmål af den store Manchester City-stjerne. Ikke nok med, at det var 60. landskampsmål, så var det også den 13. betydende landskamp i træk (!) at angriberen scorede. Seneste landskamp, hvor der var noget på spil, uden scoring fra Haaland var 13. oktober 2024, hvor Norge tabte 5-1 ude til Østrig i Nations League. Siden da har han spillet 13 kampe i træk (VM, VM-kval og Nations League) med scoring - og hele 25 (!) kasser i disse. Det er en af de vildeste statistikker, jeg nogensinde mindes at have set på dette niveau - og man har bare gået og ventet på, at Norge ville støde ind i noget regulær modstand, så man kunne få en ordentlig pris på mål fra maskinen.
Nu er Norge så i 1/8-finalen, bl.a. på baggrund af hele 5 VM-mål fra Haaland i tre kampe, og her støder man ind i Brasilien. På papiret en nærmest umulig opgave - men er det nu også det?
Brasilien står i 1/8-finalen uden for alvor at have imponeret. De har leveret pligtsejre over Skotland og Haiti, og i de to kampe, hvor de har mødt reel modstand, har de virkelig ikke set stærke ud. Imod Marokko blev det kun til 1-1 og i 1/16-finalen imod Japan, som man vandt 2-1, var det også lidt hakkende meget af vejen. Det var dog en fortjent sejr, men der er ikke meget Jogo Bonito over brasserne hidtil.
Brasilien var heller ikke imponerende i kvalifikationen til VM, hvor man blot blev nr. 5, hele 10 point efter Argentina på 1.-pladsen. Der var en del skuffende resultater undervejs, og defensiven, der har en gennemsnitsalder på 30+, har også set bedre dage.
Norge har aldrig tabt en kamp til Brasilien, og jeg har en mavefornemmelse der siger, at vi godt kan få en (oddsmæssig) overraskelse søndag aften i New Jersey. Sker det, er det svært at se det ske uden at Haaland har en finger - eller fod - med i spillet.
Tippet 01/07-2026, 12:07
Opdateret 06/07-2026, 00:11