Tipster: Mr. XX
Date: Søndag d. 25/10-2026, 18:00
Sport: Fodbold
Event: AGF - Viborg
League: Superligaen
Bet: Viborg over 12,5 skud
Units: 3
Odds: 1.95
Chance assessment: 55%
Correct odds: 1.82
Betvalue: 107%
Bookmaker: https://shorturl.at/HuWiY

Betano er som eneste bookmaker tidligt ude med skudlinjerne her, og jeg synes ganske enkelt, at de ser lidt skæve ud. Viborg skal blot op på 13 afslutninger, og både sæsondata, matchup og kampprogram peger på, at det er en ganske overkommelig linje.

Viborg producerer 14,73 afslutninger pr. kamp i Superligaen denne sæson. AGF tillader samtidig hele 14,64 skud pr. kamp, så allerede de rå sæsontal passer rigtig fint til et spil på Viborg over 12,5.

Når jeg vægter tallene lidt bredere, lander mit forventede niveau på omkring 14,2 Viborg-afslutninger. Vi har altså næsten to skuds luft ned til den linje, Betano har åbnet med.

AGF's kampprogram er også interessant. De spiller sent torsdag aften i Europa og skal allerede i aktion igen søndag. Det behøver ikke betyde massiv rotation, men lidt ømme stænger og en smule mindre intensitet i presspillet kan være nok til at give Viborg de ekstra muligheder, vi skal bruge.

Og Viborg spiller godt nok til at kunne udnytte det. De har generelt været flinke til at komme til afslutninger denne sæson og skal ikke nødvendigvis dominere kampen for at få 13 skud på tavlen.

De indbyrdes opgør understøtter også linjen. Viborg har haft 12, 23, 11, 11, 14 og 13 afslutninger i de seneste seks møder med AGF. Det giver præcis 14 i gennemsnit, og linjen er passeret i tre af de seks kampe.

Der er selvfølgelig nogle kampe med 11-12 skud, så jeg synes ikke, vi skal gå helt tungt. Men når Viborg aktuelt snitter næsten 15, AGF tillader næsten det samme, og hjemmeholdet samtidig kommer fra en europæisk torsdag, synes jeg 12,5 er sat lidt for lavt.

Viborg over 12,5 skud til odds 1,95 hos Betano spiller jeg for 3 units.

Tippet 22/10-2026, 10:23
Opdateret 22/10-2026, 10:23