Spilforslag: FC Nordsjælland - OB
| Tipster: | Thomsen |
|---|---|
| Date: | Fredag d. 02/10-2015, 18:00 |
| Sport: | Andre sportsgrene |
| Event: | FC Nordsjælland - OB |
| League: | Superligaen, Danmark |
| Bet: | Bruninho - 1. målscorer |
| Units: | 3 |
| Odds: | 5.60 |
| Chance assessment: | 20% |
| Correct odds: | 5.00 |
| Betvalue: | 112% |
| Bookmaker: | 365 |
| Result: | TABT |
Det er to hold med to vidt forskellige formkurver, der tørner sammen i fredagskampen i den danske Superliga. FC Nordsjælland, der har leveret fremragende resultater den seneste tid, tager imod kriseramte OB, hvis defensiv er mere hullet end en schweizerost. Det giver anledning til et spil på hjemmeholdets brasilianske komet Bruninho, der til fredagens opgør er tilbage fra karantæne - med friske ben.
FCN har hevet 9 point i land for de seneste tre kampe, hvor man har sejret i både Viborg og Herning, mens man senest sænkede AGF på Farum Park. Formen er god, og holdet har ikke lukket mål ind i disse tre kampe. I seneste opgør, imod AGF, var man uden holdets nye angrebskomet Bruninho, der havde karantæne, men det til trods, så fik man trukket en 2-0-sejr hjem. Nu er brasseren tilbage, og han glider direkte ind i startopstillingen på ny.
Bruninho har været en lækker tilføjelse til Superligaen i denne sæson. De færreste havde store forventninger til den forholdvis ukendte brasilianer, der kom til Nordsjælland fra HB Køge i sommerpausen. Nok havde han nettet 11 gange i 1. division i sidste sæson, men at han skulle gå direkte ind, og blive en af de største angrebsprofiler i landets bedste række var ikke ventet. Men det er lige, hvad der er sket.
7 kampe fra start er det blevet til for Bruninho i denne sæson, og han har takket træner Kristjansson for tilliden med intet mindre end seks scoringer. Faktisk er han kun gået fra banen imod Randers, hvor han fik et indhop på 25 minutter, og så hjemmekampen imod Brøndby, uden at komme på tavlen. Ellers har han scoret i de øvrige seks opgør, hvor han har deltaget - og målt på spillede minutter netter han hvert 89. minut, han er på banen. Imponerende. Intet mindre.
Brasilianeren har i alle seks kampe, hvor han har scoret, enten haft en fod med i kampens første eller sidste mål. Tre gange har han scoret kampens første, og tre gange har han scoret kampens sidste. En enkelt gang har han tegnet sig for to mål.
Imod OB bør der blive rig mulighed for at score. Tilgangen af Kent Nielsen på den fynske trænerbænk har skruet op for underholdningen i OBs kampe. Efter 10 spillerunder er der scoret 35 mål (målscore: 15-20) i fynboernes kampe, og dermed et snit på 3,50 mål pr. kamp. På udebane har det især været helt katastrofalt med 15 indkasserede mål i kun fem kampe. 5-1 i Aalborg, 4-2 i Esbjerg og senest 4-0 ude imod SønderjyskE. I mellemtiden har man samtidig også lige sørget for at blive ekspederet ud af Pokalturneringen af 1. divisions-klubben FC Fredericia.
Det er klart for enhver, at den fynske bagkæde, og målmand, mangler klasse, og imod et formstærkt FCN-mandskab, der har en flyvende målræv tilbage på holdkortet, så ligner det svære vilkår for gæsterne.
Den danske Superliga er en tricky liga, men jeg prøver alligevel med et par units på Bruninho som første målscorer i dette opgør.
Tippet 06/05-2019, 14:30
Opdateret 06/05-2019, 14:30