Tipster: Thomsen
Date: Lørdag d. 17/10-2015, 18:15
Sport: Andre sportsgrene
Event: Eibar - Sevilla
League: Primera Division, Spanien
Bet: Borja Bastón scorer
Units: 3
Odds: 4.00
Chance assessment: 27%
Correct odds: 3.70
Betvalue: 108%
Bookmaker: 365
Result: VUNDET

Lørdag aften skal Sevilla forsøge at vende en noget tam sæsonstart, når de gæster Estadio Municipal de Ipurúa i Eibar, men det kan vise sig at blive lidt af en opgave. Hjemmeholdet er i fin form, og i angrebet har de fundet sig en særdeles giftig herre. Kan Sevilla, der har en vigtig Champions League-kamp i midtugen, lukke helt ned for værterne her? Jeg tvivler.
Eibar ligger efter syv runder noget overraskende nr. 7 i den spanske Primera Division. Holdet har blot tabt én enkelt kamp, siden sæsonen blev sparket i gang – og det var imod altid stærke Atlético Madrid. Herudover er det blevet til tre pointdelinger, samt sejre over Las Palmas, Atlétic Bilbao og Granada. 
I de seneste tre kampe er holdets nye angriber Borja Bastón startet inde. Bastón kom til Eibar i sommerpausen, hvor han skiftede fra Real Zaragoza i den næstbedste række. Handlen kom på baggrund af den fine sæson, som den høje angriber havde sidste år. Her blev det til intet mindre end 23 scoringer i 38 kampe i Segunda Division. Spørgsmålet var, om han kunne fortsætte den flotte målhøst på det lidt højere niveau – og hertil må svaret være ja.
Efter at have startet sæsonen som indskifter, så har Bastón i de seneste tre runder fået chancen fra start. Han har takket træner José Mendilibar for tilliden, og har i disse tre kampe kvitteret med intet mindre end fire scoringer. Både imod Celta Vigo, Las Palmas og Levante kom han på tavlen – endda to gange imod sidstnævnte. Derfor forventes det også, at den 23-årige, og 191 cm. høje, angriber starter inde i lørdagens møde med Sevilla. 
Og Sevilla er – på papiret – en skræmmende modstander. Europa League-vindere og nr. 5 i Primera Division i sidste sæson. Det har dog ikke været specielt rosenrødt for klubben efter sommerpausen, hvor resultaterne i flere omgange har været særdeles skuffende. Syv kampe har kastet sølle otte point af sig, fire mindre end Eibar, og det har ikke været et Sevilla-mandskab, som vi kender det, der har spillet bold denne sæson. 
Defensiven har ikke set alt for sprød ud heller. Nok er Sevilla ikke kendte for at lukke af i bag, og indkasserede i sidste sæson mål i 24 af 38 kampe, men det er gået helt galt i denne. Seks ud af syv ligakampe har budt på scoring i Sevilla-enden. På udebane er der scoret imod dem i 12 af 15 kampe i 2015. 
Tingene bliver ikke lysere af, at Sevilla ser ud til at måtte klare sig uden Pareja, Carrico, Rami og Beto i lørdagens kamp. Herudover er der – i skrivende stund – tvivl om Llorente i angrebet. Hjemmeholdet er uden Luna og Jaime. 
Med den form Eibar er i pt., så ligner de et hold, der sagtens kan volde Sevilla, i deres nuværende forfatning, problemer. Jeg stikker derfor ud på, at værternes brandvarme frontangriber Borja Bastón kommer på tavlen i opgøret. 

Tippet 06/05-2019, 14:30
Opdateret 06/05-2019, 14:30