Tipster: Thomsen
Date: Lørdag d. 11/02-2017, 09:50
Sport: Andre sportsgrene
Event: Mel. City - Brisbane Roar
League: A-League, Australien
Bet: Jamie Maclaren - 1. målscorer
Units: 2
Odds: 5.10
Chance assessment: 20%
Correct odds: 5.00
Betvalue: 102%
Bookmaker: 365
Result: VUNDET

Første målscorerspil er en tricky størrelse, men forsøger mig alligevel med et af slagsen i lørdagens møde mellem Melbourne City og Brisbane Roar. Som beskrevet i mine andre spil på opgøret, så er hjemmeholdet hårdt ramt af fravær. Opstillingerne er lige kommet, og det ser ikke godt ud for City. 

Thomas Sørensen er på mål (første starter siden oktober måned), mens truppen indeholder navne, der normalt ikke engang sidder på bænken. Dylan Pierias og Denis Genreau har eksempelvis sammenlagt 36 minutters spilletid i denne sæson, mens vi har været ude i yderste kartoffelrække, samt rykket spillere rundt til uvante positioner, for at kunne stille hold. 
Hos Roar sidder Thomas Kristensen og Tommy Oar på bænken fra start, mens North og Hingert er fraværende i forsvaret. Ellers stilles der med det tunge skyts, herunder Jamie Maclaren.
Den 23-årige angriber kan komme til at gøre ondt på et hjemmehold, der ikke stiller med en frygtindgydende bagkæde eller midtbane. Maclaren har lavet 8 mål i denne sæson, hvor han har fået 14 kampe fra start. Fem gange har han været kampens første målscorer, hvilket i øvrigt også skete, da Brisbane gæstede Melbourne i december. Her nettede den skarpe angriber efter 38 min. i opgøret.
Brandon Borello var også i kikkerten, men den unge angriber er forhekset, når det kommer til A-League kampe på udebane. Henover de seneste tre sæsoner har offensivspilleren lavet 11 ligamål - og samtlige af disse har været på hjemmebane; noget, der jokes med i Australien. 
Maclaren tager straffe for gæsterne og er uden tvivl holdets stærkeste offensive kort. 
2 units placeres på, at han finder vej til nettet som den første i kampen. 

Tippet 06/05-2019, 14:30
Opdateret 06/05-2019, 14:30