Tipster: Thomsen
Date: Lørdag d. 13/05-2017, 21:00
Sport: Andre sportsgrene
Event: Eurovision 2017 - Vinder
League: ESC 2017
Bet: Rumænien
Units: 2
Odds: 51.00
Chance assessment: 3%
Correct odds: 33.33
Betvalue: 153%
Bookmaker: 365
Result: TABT

Lørdag aften er Eurovision-aften i hele Europa. En årligt tilbagevendende begivenhed, hvor millioner af mennesker sidder klistret til skærmen i håb om, at netop deres nation går hele vejen. 

Jeg forsøger et frækt spil på Rumænien som vinder til flotte odds 51,00. 
Det øvrige marked ligger fra 35,00 og ned, hvilket i sig selv gør spillet interessant. 
Rumænien stiller op med sangen "Yodel it!" af Ilinca feat. Alex Florea. Det er en catchy sang, der indeholder god energi - og så er den selvfølgelig krydret med en god omgang jodlen. 
Dagen i dag er gået med at lytte til de forskellige sange, og uden at skulle kalde mig selv for Eurovision-ekspert, så har jeg svært ved at se, hvorfor Portugal (odds 2,55) og Italien (odds 2,95) er så store favoritter. Deres sange er ikke voldsomt catchy, faktisk tenderende til kedelige, og spørgsmålet er om det er dét Europa vil have.
Igennem tiden har vi set vindere, der stak lidt ud, på forskellige parametre, heriblandt Conchita Wurst (kvinden med skægget), Lordi (de finske monstre), Alexander Rybak (prettyboy med violin) osv. 
I år kunne en af feltets mest catchy sange, indeholdende en god portion jodlen, og nogle upbeat toner, sagtens kandidere til titlen. 
Odds 51,00 er højt i aftenens felt, og alene odds-forskellen gør spillet voldsomt interessant. 


















Tippet 06/05-2019, 14:30
Opdateret 06/05-2019, 14:30