Tipster: Thomsen
Date: Søndag d. 16/06-2019, 00:00
Sport: Fodbold
Event: Argentina - Colombia
League: Copa America, CONMEBOL
Bet: Juan Guillermo Cuadrado - får et kort
Units: 3
Odds: 4.00
Chance assessment: 28%
Correct odds: 3.57
Betvalue: 112%
Bookmaker: https://bit.ly/2xX8sb4
Result: VUNDET

Værdi hos alle fire Kambi-bookmakere.

Gruppe B's to favoritter til at avancere tørner sammen i 1. runde, når Argentina og Colombia løber på banen på Arena Fonte Nova til midnat dansk tid. Vinderen af denne kamp står med rigtigt stærke kort på hånden ift. at vinde gruppen, der også indeholder Qatar og Paraguay. 

Det kan blive en højspændt affære i Salvador, og med en ganske kortglad dommer, og to hold der har for vane at spille dramatiske opgør imod hinanden, så går jeg med kort i opgøret. Fokus ligger på Colombias Juan Guillermo Cuadrado, som vi får til flotte odds 4,00 i et marked, der andre steder er helt nede under odds 3,00. 

Cuadrado, der til dagligt spiller i Juventus, kommer efter alt at dømme til at ligge på midtbanen sammen med Uribe og Barrios. Den 31-årige Juve-spiller er stærk og god til at deltage i det defensive arbejde, og det kaster hver sæson en del kort af sig. Hos Juventus har han, på et altdominerende mandskab, formået at trække fire kort på 18 kampe (14 startere) i denne sæson, mens han i tidligere sæsoner har ligget højere. 

På landsholdet står han med 18 kort på 79 kampe (61 startere) igennem tiden, og alene i de seneste syv kampe, har han trukket tre kort. Heraf i to ligegyldige venskabskampe, hvor modstanderen i den ene faktisk var netop Argentina. Dem har han fået kort imod i hver af de seneste to kampe.

Argentina er det bedre af de to hold, og de mange verdensstjerner hos de lyseblå-klædte kan komme til at sætte colombianerne under pres. Normalt kaster dette en del kort af sig, og alene de seneste fem indbyrdes møder har budt på 35 gule og 2 røde kort. Et voldsomt snit, som dog strækker sig over en lang årrække, hvorfor man næppe skal bruge dette til noget endegyldigt. 

Kampens dommer er chilenske Roberto Tobar, der holder et fint snit på 4,5 kort pr. kamp i denne sæson og 4,78 i snit all-time. 

Tippet 15/06-2019, 22:22
Opdateret 16/06-2019, 02:00