Spilforslag: Dominic Thiem - Turneringsspil
| Tipster: | Kuerten77 |
|---|---|
| Date: | Tirsdag d. 13/08-2019, 17:00 |
| Sport: | Tennis |
| Event: | Dominic Thiem - Turneringsspil |
| League: | ATP 1000 Cincinatti |
| Bet: | Udskillelsesrunde i turneringen - Thiem ryger i 2.runde |
| Units: | 1 |
| Odds: | 7.00 |
| Chance assessment: | 15% |
| Correct odds: | 6.67 |
| Betvalue: | 105% |
| Bookmaker: | 365 |
| Result: | ANNULLERET |
Man vælger "turneringsspil" - dernæst "udskillelsesrunde" - så går man ned under Dominic Thiem og vælger 2.runde.
Med dette væddemål spiller man indirekte på, at Gasquet slår Thiem, da de mødes i 2.runde, og man spiller på, at Thiem ryger ud af turneringen i 2.runde.
Thiem kommer fra et nederlag i to sæt mod Medvedev i fredags, hvor han var forkølet. Det hårde program med grus og titel i hjemlandet Østrig, og dernæst hard court i Canada blev for meget for Thiem.
Nu møder han Gasquet, der har spillet sig varm i turneringen med en sejr over Murray, hvilket var ganske forventet, da det var comeback kampen til skotten.
Med dette væddemål menes, at man får odds 7 på Gasquet som vinder af kampen mod Thiem, hvilket er pænt, når man tager i betragtning, hvor godt franskmanden er kommet igang på hard court.
Samtidig føler jeg ikke, at Thiem er helt, hvor han skal være på hard court endnu. Han var heldig mod Shapovalov, der smed nogle vitale breakbolde og mod Cilic, der var 0 på 9 breakbolde.
Thiem er favorit her, men Gasquet har en fin chance for at lave noget postyr.
Tippet 13/08-2019, 11:13
Opdateret 13/08-2019, 19:27