Tipster: Thomsen
Date: Søndag d. 19/01-2020, 17:30
Sport: Fodbold
Event: Liverpool - Manchester United
League: Premier League, England
Bet: Brandon Williams - får et kort
Units: 4
Odds: 3.25
Chance assessment: 37%
Correct odds: 2.70
Betvalue: 120%
Bookmaker: www.betfair.dk
Result: TABT

Markedet ligger i 2,10 til 2,45 for dette spil.

Liverpool tromler imod det engelske mesterskab, og skal søndag aften op imod Manchester United. Vi skal ikke mange år tilbage, før det var United, der havde favoritværdigheden i disse opgør, men nu er det Liverpool, der har overhånden. Hjemmeholdet er massive favoritter til at vinde kampen, og bør da også have gode chancer imod et United-hold, der ikke helt kan finde den fornødne stabilitet. 

Værterne har en fantastisk offensiv, og især højresiden, hvor Salah og Trent Alexander-Arnold huserer kan skabe problemer for Manchester United. Derfor bliver det også interessant, om gæsterne vælger at stille med unge Brandon Williams på backen, som de fleste previews og gætterier går på. I så fald bør der være solide chancer for et fint kortspil her.

DET TALER FOR SPILLET:

  • Liverpool bør have evnerne til at sætte sig på kampen og dominere mest
  • Højresiden med Salah og den flyvende Alexander-Arnold er velsmurt og vil komme til at udfordre unge Williams meget
  • Williams har spillet 7 kampe (5 startere) for Man. United i denne sæson og indkasseret hele 4 kort. Herudover har han fået 2 kort i 4 League Cup-kampe
  • I forhold til spillede minutter, så får Williams i snit et kort hvert 146. minut (på tværs af de forskellige turneringer)
  • Williams er kun 19 år og meget urutineret. Søndagens kamp vil være den største for ham i karrieren
  • Kampens dommer er Craig Pawson, der har dømt 19 kampe (alle turneringer) og uddelt 90 kort i denne sæson. Et snit på 4,73 pr. kamp


DET TALER IMOD SPILLET:

  • I modsætning til, hvad man skulle tro, så uddeles der faktisk ikke mange kort i opgørene mellem de to gamle rivaler. Kun 12 kort er der stanget ud i de seneste fem møder mellem klubberne

Tippet 19/01-2020, 09:09
Opdateret 19/01-2020, 22:54