Spilforslag: Marton Fucsovics - Gail Monfils
| Tipster: | Kuerten77 |
|---|---|
| Date: | Mandag d. 24/02-2020, 08:00 |
| Sport: | Tennis |
| Event: | Marton Fucsovics - Gail Monfils |
| League: | ATP 500 Dubai |
| Bet: | Marton Fucsovics |
| Units: | 2 |
| Odds: | 3.15 |
| Chance assessment: | 33% |
| Correct odds: | 3.03 |
| Betvalue: | 104% |
| Bookmaker: | - |
| Result: | TABT |
Monfils er på toppen og rammer den højeste klinge. Det har været to monumentale uger, hvor Monfils har taget to titler. Først vandt han i Montpellier, hvilket var en stærk præstation, men feltet var ikke overvældende. Derimod fulgte han op med en titel i Rotterdam, hvor han genvandt titlen og slog nogle gode spillere. Han var endda syg i løbet af den uge.
Nu tales der om, at det er en ny Monfils, der vil være oplagt til feltet ved Masters i London, hvor de otte bedste i løbet af året mødes. Det er at overvurdere franskmanden, synes jeg. Han har i realiteten gjort, hvad der forventes, at han ville gøre; vundet en titel i en ATP 250 i Frankrig indendørs samt genvundet en trofæet i Rotterdam. Godt nok har han ikke vundet to titler i en sæson før, men jeg føler markedet har for stor tiltro til ham pt.
Jeg tror, at de to uger med store præstationer i træk inklusiv sygdom har taget hårdt på Monfils, og jeg tvivler på, at han tager det momentum med til Dubai.
Derfor synes jeg heller ikke, at han skal være så stor favorit mod Marton Fucsovics, der har været ganske solidt spillende i 2020. En kvartfinale i Doha, en 4.runde i Australian Open, hvor han tog sæt fra Federer er ganske pæne resultater for den ungaske spiller. Han er meget solid på hard court, og er Monfils 5-10% under niveau, så bør han vinde.
Derfor er denne 1.runde mere åben end markedet vil - i min optik.
Tippet 23/02-2020, 09:26
Opdateret 24/02-2020, 23:12